Clubs and Activities

Getting involved is easy, take advantage of the great clubs here at Highland High!
Scroll down to view SCHOOL CLUBS & STUDENT CLUBS

2018 - 2019 Clubs

SCHOOL CLUBS

Dance Company

Eric Patrick

Debate

Kimberly Hunter

Drama Club

Alexie Baugh

Family, Career and Community Leaders of America

Monique Nielsen

French Club

Rebecca Bennion

Future Business Leaders of America (FBLA)

Lorna Parkinson

German Club

Maja Onda

Health Occupations Students of America (HOSA)

Robert Campos

Highlander (Yearbook)

Lorna Parkinson

In Black and White (Literary Magazine)

Kevin Smith

Instrumental Music

Curtis Black

Journalism

Brandon Winn

Latin Club

Rebecca Bennion

Math, Engineering, Science and Achievement(MESA)

Bonnie Bourgeous

National Honor Society(Ram Forum Chapter)

Whitney Fauver

Peer Court

Monique Nielsen

Pep Club

Carolyn Ebert

Science-Enviro-Adventure Club (SEAC)

Monica French

Skills USA

Doug Dredge

Spanish Cultural Exchange

Carolyn Ebert

Stage Crew

John Caldwell

Student Government

Wendy Curtis

 

 

CLUB

ORGANIZER

ADVISOR

Meeting Date Meeting Time Room
Bhakti Yoga Club Shyamam Diana Caleigh Oliver Wednesday 2:45 PM C208
Capture the Flag Cannon Grangroth Kerrie Baughman Friday 3:00 PM Pavillion west of the baseball field.
Conspiracy Theory Club Ethan Blume Jen Jacobsen Wednesday 2:45 PM D220
Cover to Cover Sophia Isom Creed Archibald Tuesday 2:45 PM D227
Dice Thrower's Club Hayden Bracken Kyle Bracken Tuesday 2:45 PM D214
Helping the Homeless Macie Christensen Creed Archibald Monday 8:30 AM D227
Highland Improv Club Riley Hackford-Peer Katie Houston Friday 2:30 PM B114
Highland Interact Club Lee Ivy Voisin Jen Jacobsen Thursday 2:45 PM D220
Highland International Club Paw Si Elaine Toronto Tuesday Both Lunches D106
Highland Lacrosse Club Zac Tobler CJ Lester Thursday 3:30 PM G006
Highland Math Club Christian Rich Molly Welch Monday 8:30 AM C206
Highland Mock Trial Lola Maldonado Kimberly Hunter Wednesday 2:45 PM D210
IB Club Sofya Akhetova Kyle Bracken Thursday 2:45 PM D214
Indoor Climbing Club Brynley Anderson/ Mimi Reeder Jen Jacobsen Third Friday of the Month 2:45 PM D220
Jedi Junkies Rex Graham Jen Jacobsen Fridays 2:45 PM D220
KPOP Club Yulianna Aguilar/Taya Riddle Jean Vandertoolen Thursday 2:45 PM G107
Pokemon Club Brooke Davis Kyle Dittmer Tuesday 3:00 PM D200
Rotary Interact Club Gabriella Ebert Carolyn Ebert A Days Both Lunches

E103

Science Enviro Adventure Club Andrew Pignanelli Monica French Wednesday 2:30 PM C209
Smash Club Mathias Daniels Kyle Bracken Wednesday 2:00 PM D214
Spectrum Club Jensen Harris Kathy Stringham Friday 2:30 PM D212
SSOL (Synchronized Swimming on Land) Deborah Anson Kyle Bracken See Mr. Bracken for dates 2nd Lunch D214
Veggie Might Elena Ryan Jen Jacobsen 1st Monday of the Month 2:45 PM D200